sałatka z cateringu dietetycznego
WSPÓŁPRACA

Catering dietetyczny a choroby przewlekłe – czy może im przeciwdziałać?

Choroby przewlekłe to ogromny problem współczesnych społeczeństw. Ich leczenie jest długotrwałe i wymagające. Czasami powrót do zdrowia jest niemożliwy i pacjent musi przyjmować leki do końca życia. W profilaktyce chorób przewlekłych często wymieniana jest prawidłowa dieta, zatem czy catering dietetyczny pomoże pomóc w ich przeciwdziałaniu?

Dieta a choroby przewlekłe

Choroby przewlekłe to długotrwałe zaburzenia, które może przyjmować różne stopnie nasilenia oraz tempo rozwoju. Oznacza to, że ich przebieg nie zawsze wygląda tak samo, a w dodatku w zróżnicowany sposób wpływają na ustrój organizmu. Chociaż tego typu dolegliwości częściej dotykają osób w podeszłym wieku, wśród nas nie brakuje zmagających się z nimi młodych ludzi. 

Zwykle choroby przewlekłe wywoływane są przez nieprawidłowy poziom składników odżywczych lub ich brak w organizmie. Przyczyną tego stanu rzeczy jest nieprawidłowy tryb życia, źle zbilansowana dieta złożona z wysokoprzetworzonych produktów, używki oraz brak aktywności ruchowej. 

Oznacza to, że za niektórymi chorobami przewlekłymi stoi to, co każdego dnia trafia na nasz talerz. Skoro nieprawidłowa dieta może przyczynić się do rozwoju tych dolegliwości, to czy zmiana nawyków żywieniowych będzie miała pozytywny wpływ na naszą formę? 

Na jakie choroby przewlekłe pozytywnie wpłynie catering dietetyczny?

Do chorób przewlekłych wywoływanych przez nieprawidłową dietę zaliczamy m.in. cukrzycę, otyłość, nadciśnienie oraz inne dolegliwości serca. Właściwie dobrana dieta nie jest w stanie odwrócić postępów choroby, ale może zahamować ich dalszy rozwój. 

Osoby zmagające się z wymienionymi dolegliwościami mogą zadawać sobie pytanie, jaki catering wybrać, aby spożywane posiłki pozytywnie wpływał na ich stan zdrowia. Jest to uzależnione przede wszystkim od jednostki chorobowej – każda z nich może mieć zróżnicowane wymagania względem diety. 

Niektórzy dostawcy diet pudełkowych przygotowują specjalne plany żywieniowe dla osób z chorobami przewlekłymi. Ofertę dopasowaną do potrzeb cukrzyków ma m.in. catering dietetyczny Wygodna Dieta.

Czy catering dietetyczny może przeciwdziałać chorobom przewlekłym?

Skoro właściwa dieta pudełkowa to korzystne rozwiązanie dla osób, które już zmagają się z chorobami przewlekłymi to, czy może im przeciwdziałać? Odpowiedź brzmi: tak! Profilaktyka chorób przewlekłych zakłada stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety, która dostarcza do organizmu wszystkich najważniejszych składników odżywczych.

Diety pudełkowe dbają również o prawidłową podaż kalorii, dostosowaną do naszego trybu życia, przyjmowanie codziennej porcji świeżych warzyw i owoców oraz eliminowanie żywności wysokoprzetworzonej. Łącząc ten sposób odżywiania z regularną aktywnością fizyczną oraz ograniczeniem szkodliwych używek możemy zminimalizować ryzyko zachorowania na cukrzycę, nadciśnienie czy otyłość.

Jeśli chcemy zadbać o swoje zdrowie i zastanawiamy się, który catering dietetyczny wybrać, powinniśmy zwrócić uwagę na jakość oferowanych posiłków. Wykorzystanie sezonowych składników wysokiej jakości da nam pewność, że dostawca korzysta ze świeżych produktów. 

Warto zapoznać się z menu i spróbować przykładowego jadłospisu, dzięki czemu będziemy w stanie ocenić sposób przygotowania i smak dań. Dieta pudełkowa ma nam przede wszystkim smakować, a znalezienie dostawcy oferującego zdrowe i smaczne posiłki nie powinno być trudne.

[Artykuł sponsorowany]

Jestem Ola, mam 25 lat i lubię jeść, ćwiczyć i pisać. Stąd pomysł na bloga. Połączenie różnych pasji dające w efekcie przede wszystkim recenzje "fit" i mniej "fit" produktów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *